ALL ON FOUR

Nedir All On Four ?
All on four tekniği 10 yıldan beri kullanılan ve bilimsel başarısı kanıtlanmış bir tekniktir. Teknikte 2 tane implant çenelerin arka bölgelerine 30 – 35 derecelik açıyla yerleştirilirken diğer 2 implant ön tarafa yerleştirilir. Alt çenede büyük azılar bölgesin de kemik eridiği zaman buradan geçen alt çene siniri (n.alveolaris inferior ) , üst çenede ise maksiller sinüsler bu bölgelere implant yapılmasına engel olurlar. Buralara implant yapmak için ileri cerrrahi tekniklere ihtiyaç duyulur ki bu da hasta için yaklaşık 1 yıllık tedavi süresi ve yüksek maliyet demektir.  All on four tekniğinde ise bu anatomik engellerin önünde hastaya sabit bir protez yapılma şansını verir. Hastalar All on four tekniğinde sabah implantları yerleştirilip akşamları da geçici sabit protezlerine kavuşur. 3-4 ay sonra ise kalıcı esas protezleri yapılır. Bu süre sırasında hastalar hiç dişsiz yaşamazlar.

Tedavi Nasıl Yapılır ?
All on four tedavisinde tedavi öncesi hastalardan ölçü alınıp geçici protezleri hazırlanır. Lokal anestezi altında hastanın çekilecek dişleri varsa bunlar çekilerek implantları yerleştirilir. Hastalardan implantların üstünden ölçü alınarak yapılan geçici protezler  bu implantlara uygulanır.

All On Four Sonrası
Hastaların verilen ilaçları düzenli kullanmaları ve birkaç gün sıcak yememeleri gerekir. All on four ile yapılan dental implant hastalarının geçici protez dönemlerinde hiç bir koşulda sert besinler yememeleri gerekir. Hastalar mutlaka yumuşak diyetle beslenmelidirler. Bunun nedeni diş imlantlarına gelen yükün azaltılmasıdır. 3 ay sonra yapılan kalıcı protezlerde normal besin tüketimine başlayabilirler.

Avantajları!
Hastalara ileri cerrrahi tekniklere ihtiyac duyulmadan aynı gün implant ve protezlerinin yapılmasıdır. Hastalar hareketli protezleri ile gelip aynı günün akşamı sabit protezleri ile evlerine giderler. Yapılan operasyonun sıkıntısı yara yerlerine herhangi bir baskı olmamasından dolayı çok azdır.

Neden?
All-on-four tedavi konsepti dişsiz ve yakında dişsiz olacak hastalara cerrahi operasyonla aynı günde 4 -6 implant üzerine sabit tam çene protetik restorasyonun yapıldığı tekniktir. Fonksiyon, estetik, tat, konuşma ve özgüveni dikkate alarak hasta memnuniyetini sağlar.

Tedavi Süresi Çok Kısa
Operasyon süresinin ve total tedavi süresinin en önemli avantajıdır. Arka bölge implantların açılı yerleştirilmesi kemik grefti ihtiyacını ve zaman kaybını önler.

Ekonomik
All-on-four tedavi kavramı sadece zaman kazandıran bir tedavi yöntemi değil, aynı zamanda tam dişsiz ve dişsiz kalacak hastalardaki geleneksel implant tedavi yöntemleri ile karşılaştırıldığında daha az maliyetli bir yöntemdir.

Zorlu Durumlarda Bile En İyi Sonuçlar
Arka bölge implantların açılandırılması ile daha uzun implantlar kullanılabilir. Bu yöntem  kemik-implant temasını arttırır ve dikey kemik augmentasyonunu önler. Ek olarak, açılı yerleştirilen implantlar kemik kalitesi daha iyi olan ön bölgeden destek alırlar ve anatomik yapıların zarar görmesi de engellenmiş olur.

Başarı Kalitesi Yüksek Uzun Vadeli Kesin Sonuç
All-on-four tedavi kavramı alt çenede 10 yıla kadar, üst çenede 5 yıla kadar takip ile uzun dönem kanıtlanmış bir çözümdür. Kümülatif başarı oranı hem alt çenede hem üst çenede yüksektir.

ALL ON FOUR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön